Kandydat, który poszukuje wymarzonej pracy, powinien być do tego wyzwania dobrze przygotowany. Należy na początek przejrzeć parę poradników, dzięki czemu wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Znacznie lepiej poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z tematem, niż popełnić najczęstsze błędy, które mogą zakończyć się rozczarowaniem i niepowodzeniem. W jaki sposób rozpocząć poszukiwanie pierwszego zatrudnienia?

Warto sprecyzować swoje oczekiwania
W pierwszej kolejności trzeba przede wszystkim przemyśleć, jaki cel ma mieć praca. Czy ma być to doraźne rozwiązanie niedoborów finansowych czy też będzie to pierwszy etap na drabinie zawodowej. W pierwszym przypadku, o podjęciu tego czy innego zatrudnienia będą decydowały wyłącznie aspekty finansowe. Im proponowane wynagrodzenie będzie większe, tym kandydat będzie bardziej uszczęśliwiony. Jeżeli chodzi o kolejny przypadek, czyli ten w którym praca prócz wysokiej pensji ma skutkować również zdobyciem doświadczenia zawodowego, sprawa się nieco bardziej komplikuje. Trzeba sobie przede wszystkim uświadomić to, iż znalezienie takiego zatrudnienia może zająć więcej czasu. Niekiedy może okazać się, że pracodawca wymaga w danej branży wcześniej zdobytego doświadczenia. Wówczas, zamiast o pracę warto postarać się o płatny staż.

Co powinien wiedzieć stażysta?
W pierwszej kolejności, trzeba uświadomić sobie że, założenie jest takie, iż za odbywanie stażu powinno się otrzymywać wynagrodzenie. Bez wynagrodzenia to może być praktyka zawodowa albo wolontariat. Warto ten temat szczegółowo przedyskutować z potencjalnym pracodawcą. Niezmiernie często można natknąć się na relację młodych ludzi opowiadających, że przez kilka miesięcy trwał bezpłatny staż, na którym w dodatku nic się nie można było dowiedzieć. Selekcjonowanie ogłoszeń pracy czy stażu to niezmiernie istotna sprawa. Nawet na początku kariery zawodowej nie można pozwolić na wykorzystywanie. Stażysta powinien być świadomy zarówno swoich praw jak i obowiązków.

Jakim sposobem poznać predyspozycje zawodowe?
Niedoświadczony kandydat do pierwszej pracy bardzo często jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, co by chciał robić do końca swojego życia. Na całe szczęście współcześnie czasy są zupełnie inne niż kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy to jeszcze nasi dziadkowie potrafili przez całe życie pracować w jednym miejscu. Obecnie zatrudnienie jest na tyle elastyczne, że pozwala na zmianę stanowiska pracy niemal w dowolnym momencie. Nie można jednak rozumieć tego w taki sposób, iż proces poszukiwania pracy powinien być chaotyczny. Im bardziej szczegółowo zaplanuje się rozwój kariery zawodowej, tym prędzej osiągnie się zamierzony sukces. Zanim zacznie się szukać pierwszej pracy dobrym pomysłem jest sprawdzenie własnych predyspozycji zawodowych. Z krótkiego testu i rozmowy ze specjalistą można uzyskać informacje na temat tego, czy lepiej będzie się spełniało w zawodach w których wymagany jest kontakt z klientem, czy też dany kandydat swobodniej będzie się odnajdywał w pracy przy komputerze, w której kontakt z innymi osobami jest ograniczony. Takie konsultacje ze specjalistą, jakie w wielu rejonach na terenie całego państwa da się wykonać bezpłatnie z całą pewnością pomogą w zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej. Wiedza z nich wyniesiona uchroni również przed szeregiem pomyłek, które mogłyby skutkować niepotrzebnymi nerwami i brakiem zadowolenia z kierunku, w jakim by się rozwijała droga zawodowa.

24 lutego 2018 admin , , ,