Rozmowa rekrutacyjna to zawsze jest spory stres. Wielokrotnie stres ten będzie mobilizujący, jednakże czasami może wydarzyć się tak, że poprzez zbytnie zaniepokojenie pretendent nie zaprezentuje się w bardzo dobrym świetle, jakby pragnął. Największe zdenerwowanie przeżywają osoby, które o zatrudnienie ubiegają się pierwszorazowo i nie posiadają jeszcze w tym względzie jakiegokolwiek doświadczenia. Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną można przeczytać niedługi poradnik, aby być świadomym, w jaki sposób się zachować, aby zrobić dobre wrażenie na domniemanym zleceniodawcy.

Gdzie poszukiwać informacji?

Pragnąc zapoznać się, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia rozmowy wstępnej oraz jak się w czasie jej trwania zachowywać, należałoby przejrzeć specjalistyczne strony internetowe. Jest to bogate źródło wiedzy, w którym można znaleźć niemało notatek tworzonych przez osoby, dla których rekrutacja zleceniobiorców to coś zwyczajnego. Można również odwiedzić uczelniane biuro karier. Takie instytucje nierzadko organizują dla swoich osób studiujących specjalne kursy dokształcające zarówno z zakresu opracowywania życiorysu oraz listów motywacyjnych, jak również z przebiegu rozmowy rekrutacyjnej. Im lepiej się człowiek przygotuje do takowego wydarzenia, tym większe okaże się prawdopodobieństwo sukcesu.

O czym należy wiedzieć na start?

Poszukując zatrudnienia, w głównej mierze należy świetnie być świadomym tego, co chce się wykonywać. Uczęszczanie na rozmowy rekrutacyjne wybrane przypadkowo, to tylko marnowanie czasu – można by go spożytkować na dokształcenie się. Następnym krokiem jest napisanie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym pokrótce przedstawi się przyczyny, dla których ubiega się akurat na to konkretne stanowisko. Po wstępnym korzystnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na rozmowy kwalifikacyjne.

Rekrutacja – podstawowe must have

Dwie podstawowe rzeczy jeżeli mowa o rozmowie wstępnej – to właściwy ubiór oraz punktualność. Jeżeli chodzi o ubiór, to konieczne jest, by był schludny i szykowny. Trzeba poznać specyfikę konkretnej instytucji. Jeżeli pretendent aplikuje na stanowisko w placówce bankowej, to dobrym rozwiązaniem powinien być garnitur. Jeżeli będzie to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczająca będzie koszula. Ubiór musi być schludny i wyprasowany, tak aby już na starcie zrobić dobre wrażenie na potencjalnym zleceniodawcy. Tak samo ważna jest punktualność. Zawsze należy docierać kilka minut przed wskazaną godziną. Przesadność w tym względzie nie jest akceptowalna. Przyjeżdżanie na spotkanie znacząco wcześniej nie spowoduje dobrego wrażenia, a jedynie można stwarzać problem, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Przede wszystkim trzeba się wyspać. Zmęczony człowiek nie sprawia świetnego wrażenia. Wszelkie potrzebne dokumenty powinny być zgromadzone w teczce, tak aby się nie pomięły. Użyteczne może okazać się również poczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by być świadomym, ile lat działa na rynku, jakich ma najpoważniejszych kontrahentów oraz jakie są jej główne plusy. Trzeba podejść do aplikacji z uśmiechem – przyjaźnie nastawione osoby są o wiele lepiej odbierane niż wieczni maruderzy, którym nic w życiu nie przynosi satysfakcji.

24 lutego 2018 admin , ,