W jaki sposób zdobyć doświadczenie w zawodzie? Jakim sposobem zaprojektować ścieżkę zawodową, żeby czuć satysfakcję z rozwijającej się kariery? Między innymi na takowe pytania powinni sobie odpowiedzieć wszelkie osoby, które na ścieżce zawodowej stawiają swoje pierwsze kroki. Naturalnie, przygotowanie zawodowe w szkołach średnich z roku na rok staje się coraz efektywniejsza, to mimo wszystko nie eksploatuje ona całkowicie tematu. Szczęśliwie młodzi ludzie świetnie radzą sobie w Internecie i to z tego miejsca otrzymują ważną naukę odnoszącą się do tego, jakim sposobem zaplanować własny rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – najczęściej jednak zleceniodawcy kładą nacisk na jeszcze jedną kwestię, a konkretniej na uzyskane dotychczas doświadczenie w branży. Pomyłką osób ubiegających się o pracę jest nierzadko brak planu. W czasie trwania szkoły poszukują oni zleceń dorywczych, które choćby w minimalnym stopniu nie będą powiązane z charakterem działalności, jaki chcieliby realizować w przyszłości. W dwóch słowach rzecz ujmując, jest to marnowanie czasu. Osoba, która ma zamiar zatrudnić się w marketingu powinna już w procesie nauczania szkolnego uzyskiwać doświadczenie w konkretnym temacie, a nie szukać zatrudnienia w najbardziej znanych restauracjach szybkiej obsługi, (co z kolei może okazać się świetnym pomysłem dla przyszłych gastronomów. Podczas tego etapu pojawia się wątpliwość – w jaki sposób zdobywać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A być może to wolontariat będzie najlepszym rozwiązaniem? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, na jakim poziomie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie posiadają jak dotąd żadnego doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Należy pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia. Motywacją może stać się poczucie satysfakcji z doskonale wykonywanej pracy oraz zdobywane doświadczenie które zaprocentuje w przyszłości. Następnym elementem jest praktyka zawodowa. W głównej mierze odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a także osób studiujących. Na praktykę zawodową najlepiej jest zgłosić się do instytucji, z którą związane są niejakie marzenia odnośnie zatrudnienia w przyszłości, być może się bowiem zdarzyć, że bez zarzutu realizując wydzielone obowiązki, będzie się zapamiętanym i uzyskanie późniejszej pracy nie będzie trudnym wyzwaniem. Osoby, które posiadają już jakieś doświadczenie mogą ubiegać się o płatny staż.

Zatrudnienie – na etat czy własna aktywność zawodowa?
Doświadczenie zdobywane podczas praktyk lub stażu zaprocentuje zarówno w przypadku poszukiwania pracy w oparciu o etat, ale również w przypadku gdy planuje się poprowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki uzyskanym umiejętnościom poznaje się między innymi ze specyfiką danego rynku. Można również zobaczyć dobrze działające mechanizmy, które następnie zaaplikuje się na swoje poletko. Jednakże pamiętać trzeba o tym, że własna działalność gospodarcza to propozycja dla osób, które mają interesujący koncepcję biznesową. Z roku na rok konkurencja będzie bowiem coraz większa i nie tak łatwo utrzymać stabilność pieniężną. Przed tym jak otworzy się własną firmę warto odrobinę zapracować na obcy rachunek, aby nabrać cennego doświadczenia.

24 lutego 2018 admin , , ,